Úvod > Aktuality > Zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?
Památky

Zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

Poslechněte si audio verzi článku
Nejznámější červený zámek je bezesporu Červená Lhota, ale kromě ní existuje spousta dalších zámků, hrádků a zámečků s červenými fasádami. Některé ji mají už řadu let, jiné se přebarvily až v poslední době. Který z nich se vám líbí nejvíc?

Natřel Červenou Lhotu načerveno čert?

Červené zámky jako by přitahovaly tvůrce filmových pohádek – právě pohádky proslavily i renesanční Červenou Lhotu, zámek ojedinělý svým umístěním na skalnatém ostrově v jednom z mnoha jihočeských rybníků. Nejznámější z nich byla Zlatovláska z roku 1973, natáčely se tu i pohádky O zatoulané princezně, O štěstí a kráse anebo film Svatby pana Voka s Milošem Kopeckým.

Ačkoli památkáři tvrdí, že fasáda Červené Lhoty není původní a stavba byla kdysi bílá, červenou barvu získala také už hodně dávno, a to začátkem 17. století. V té době se také poprvé objevilo místní označení Červená Lhota. Podle pověsti to ale bylo úplně jinak a červenou barvu má na svědomí čert, který odnesl do pekla dceru zámeckého pána a nad jedno z oken na památku načmáral červený kříž. Nejrůznější majitelé zámku se po staletí pokoušeli zlé znamení zakrýt novým nátěrem fasád – ovšem neúspěšně, protože obrysy čertova monogramu jsou dodnes patrné; najít jej prý můžete u nejvyššího okna levého křídla. Jiná, možná krvelačnější verze pověsti uvádí, že barva měla zakrýt krvavou skvrnu na omítce, která vznikla po tragickém pádu jedné zámecké paní z okna.
 

Přebarvený zámek: Hrádek u Nechanic

Mezi českými šlechtickými sídly je Hrádek u Nechanic na Královéhradecku téměř novostavba: letní a lovecké sídlo ve stylu anglické romantické gotiky si nechali Harrachové postavit teprve v první polovině 19. století. Nábytek, obložení stěn, portály a jiné předměty sem nechali přivézt z celé Evropy, zbytek dotvořili naši řemeslníci z okolí. A protože za Harrachů míval zámeček červenou fasádu, před několika lety mu památkáři vrátili původní barvu. I tady se natáčelo; například pohádka Princ a Večernice anebo televizní inscenace a seriály jako Jana Eyrová, Náhrdelník, Dobrodružství kriminalistiky, Panství, Tmavomodrý svět či Andělská tvář.
 

Sychrov, zámek plný pohádek

Také fasádu zámku Sychrov zdobí červená barva, ovšem o jejím původu žádná pověst nevypráví. Sídlo šlechtického rodu Rohanů, postavené ve stylu romantické novogotiky, si také oblíbili filmoví tvůrci; točila se tu celá řada filmů, například pohádky Nesmrtelná teta a Nejkrásnější hádanka, film Radúz a Mahulena nebo seriál Dobrodružství kriminalistiky.

S dětmi sem můžete celé léto přijet na prohlídky s princeznou, k procházkám láká zámecký park. Seznamte se s jeho romantickými stavbami, od oranžerie a umělé zříceniny zvané Arturův hrad přes Rudolfovu vyhlídku až po vodárenskou věž, která je součástí promyšleného zámeckého vodovodního systému. Během letních dní můžete pozorovat na zámku také sokolníky anebo si poznačit v kalendáři termín Skotských her, které se konají pravidelně v polovině srpna.
 

Pět dalších červených zámků

Červená fasáda zdobí zámek v Dětenicích, oblíbený cíl rodin s dětmi v Českém ráji. Celý rok tu probíhají rytířské turnaje, strašidelné prohlídky i prohlídky s pohádkovým programem, navštívit můžete i středověkou krčmu a zámecký pivovar. Mimochodem, i ten má červenou barvu!

Mezi „červená sídla“ patří také zámek Dobříš s rozsáhlým anglickým parkem. Otevřeno je tu celý rok, jen letos bude zavřený Francouzský park z důvodu rekonstrukce.

K nejpůvabnějším slezským zámkům patří Hradec nad Moravicí. Má několik částí, horní neboli Bílý zámek, Bílou věž a Červený zámek, který připomíná středověký romantický hrad. Vznikl během druhé poloviny 19. století a červenou barvu fasády mu propůjčuje režné zdivo.

Červenou v názvu a zčásti i na fasádě má půvabný zámek ve stylu saské renesance kousek od Klatov, nazvaný Červené Poříčí, zapomenuté venkovské šlechtické sídlo, které se pomalu probouzí a čeká na své znovuobjevení.

Načervenalou barvu má také zámek Vrchotovy Janovice ve středních Čechách, v jehož interiérech si prohlédnete několik stálých expozic Národního muzeaPraze. Jedna z nich vám představí zámek jako elegantní sídlo baronky Sidonie Nádherné, která tu hostila literáty, výtvarníky, politiky a filozofy.
Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji

Zámek Dětenice se nachází asi 70 km severovýchodně od Prahy, na okraji Českého ráje. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova s legendární středověkou krčmou a pivovar, který vyrábí vlastní pivo.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Zámecký hotel Chateau Herálec

Zámecký hotel Chateau Herálec

Celý jménem se hotel jmenuje Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L'Occitane a nachází se v národní kulturní památce, v zámku Herácel, zhruba 12 kilometrů od Havlíčkova Brodu. Dopřejte si luxus a pohodlí velkolepého sídla a staňte se hosty jedinečného boutique hotelu.

Červený hrádek – prohlídky i odpočinek na zámku

Červený hrádek – prohlídky i odpočinek na zámku

Zámek Červený hrádek leží necelé 2 kilometry severně od města Jirkova na úpatí Krušných hor. Po rozsáhlé rekonstrukci zde bylo vybudováno vzdělávací středisko a centrum cestovního ruchu.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Státní zámek Červené Poříčí tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance, dochované v Plzeňském kraji. Zámek láká na pravidelné turistické prohlídky, které vás seznámí s historickým a stavebním vývojem i dobovým životem zdejších obyvatel.

Další aktuality

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky