Úvod > Aktuality > Vykopávky v Mikulčicích jsou během novoročních svátků otevřeny
Zážitky

Vykopávky v Mikulčicích jsou během novoročních svátků otevřeny

  • Vydáno28. prosince 2021
Národní kulturní památka, která aspiruje o zápis na listinu Unesco, je přístupná návštěvníkům i během vánočních a novoročních svátků. V 8. a 9. století zde byl velkomoravský hrad s rozsáhlým podhradím na ostrovech v řečišti toku Moravy o celkové rozloze až 50 ha, významné místo počátků naší státnosti, místo možného působení slovanských věrozvěstů sv. Konstantina – Cyrila a sv. Metoděje. Místo nazývané Morava (grad Morava) nebo starobylé město Rasticovo (urbs antiqua Rastizi) vás okouzlí i v zimním období. Od 3. ledna 2020 bude opět možné dohodnout prohlídku v pracovní dny telefonicky nebo mailem. Areál je však i nadále volně přístupný k návštěvám, procházkám a prohlídce bez průvodce.

Park MikulčiceBěhem vánočních a novoročních svátků je možná návštěva areálu památníku a jeho samostatná prohlídka bez průvodce. V terénu jsou vyznačeny návštěvnické trasy kolem replik základů kostelů a paláce, stezky jsou i v zimním období vybaveny informačními tabulemi. V případě pěkného počasí může být návštěva archeologického a přírodního areálu pěknou procházkou a doplněním svátečních dnů. Výstup na vyhlídkovou věž je možný jen za příznivého počasí.

Hlavním lákadlem Mikulčic je nedávno zmodernizovaný expoziční pavilon a rozhledna. Objekt ukrývá torzo druhého mikulčického kostela s kosterními pozůstatky velmožů. Stálá výstava byla upravena tak, aby vytvářela dojem potemnělého středověkého chrámu. Areál zdobí 3,5 metru vysoké sousoší patronů Moravy – svatého Cyrila a Metoděje. Je více než pravděpodobné, že v nich věrozvěstové působili. Valy by podle historiků mohly být dokonce bájným Veligradem – hlavním městem Velkomoravské říše, které se dosud nepodařilo objevit.
 

Návštěvu si domluvte předem

Od 3. ledna 2021 jsou opět možné komentované zimní prohlídky památníku. Návštěvu v pracovní dny v čase od 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 a 14:00 hodin je třeba předem dohodnout s pracovníky památníku na telefonu 518 357 293. O víkendu bude možné přijít po předchozí domluvě skupinám od 20 osob.

Archeologická prohlídka: komentovaná prohlídka s průvodcem (úvodní výklad v návštěvnickém centru a v expozici II; odhadovaná doba  cca 1 hodina) + výstup na věž s výhledem na areál hradiska (kapacita rozhledny je 20 osob). Vstupné je pro dospělého 100 Kč, pro studenty a důchodce 60 Kč. Rodinné vstupné vyjde na 200 Kč.

Vyhlídková prohlídka: výstup na věž s výhledem na areál hradiska (kapacita rozhledny je 20 osob). Vyhlídková prohlídka stojí 40 Kč, děti a senioři zaplatí 20 Kč.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park se rozkládá na ploše 8 km² a představuje lužní krajinu s dochovanými zbytky přírody kolem řeky Moravy jihovýchodně od Mikulčic. Součástí území je přírodní rezervace Skařiny, která je jednou z posledních hnízdních kolonií volavek popelavých a čápů bílých u řeky Moravy.

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je bezesporu nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto není divu, že první profesionální stálá expozice na území České republiky se nachází právě zde.

Velkomoravské stezky Mikulčice

Velkomoravské stezky Mikulčice

Rádi se účastníte cyklistických vyjížděk krásnou přírodou a současně chcete poznat novou krajinu a lidi spojené s ní?

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Součástí návštěvnického centra v areálu velkomoravského památníku v Mikulčicích je 30 metrů vysoká vyhlídková věž. Všem návštěvníkům přináší možnost zhlédnout centrální část areálu Slovanského hradiště – areály Akropole, Předhradí i okolních Podhradí – z ptačí perspektivy.

Další aktuality

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Lužní lesy na jihu Moravy se naplnily vodou

Lužní lesy v Kančí oboře na Břeclavsku od 15. do 31. března 2024 záměrně zaplavila voda ze Staré Dyje. To vysychajícím luhům svědčí. Lesy ČR proto dělají podobná opatření v oblasti i několikrát ročně v rámci programu Vracíme vodu lesu. Voda ve vyprahlé půdě nemizí, naopak se zaplňují i zaniklé tůně. Nyní se již situace vrací do normálu a oblast je přístupná.
Jihomoravský kraj | Příroda