Úvod > Aktuality > Swamp, Pecopala, Salingburg: prázdninové cestování za exotikou, kterou ještě stihnete
Příroda

Swamp, Pecopala, Salingburg: prázdninové cestování za exotikou, kterou ještě stihnete

  • Vydáno26. srpna 2023
Nemusíte cestovat tisíce kilometrů za hranice, i u nás najdete řadu míst, která vypadají skutečně exoticky anebo alespoň mají exotický název, na kterém si nejeden cestovatel už zlomil jazyk. Už jste navštívili třeba Soos, Swamp nebo místo s tajemně znějícím názvem Pecopala? Pozveme vás ale třeba i do Kalifornie.

Soos, Swamp a Pecopala

Cizokrajně znějící a přece u nás: to je například národní přírodní rezervace Soos kousek od Františkových Lázní. Nejde o hustou omáčku ani naléhavé volání o pomoc, oblast připomínající islandskou krajinu prý získala své jméno z chebského německého nářečí, v němž soos znamená močál. Správně se vyslovuje tak, jak čtete: s oběma „o“, tedy nikoli sós nebo sús.

Mezi národní přírodní památky se řadí také Swamp, rašeliniště s četnými vodními plochami, domov a stanoviště řady vzácných a ohrožených rostlin a živočichů. Neexistuje ale vysvětlení, proč se právě pro rezervaci ve dvou zátokách Máchova jezera používá anglický název pro bažinu. Nanejvýš se setkáte s objasněním, že jméno jasně vystihuje, oč tady jde – je to prostě Swamp.

Východně od Máchova jezera leží další místo se zvláštním, španělsky znějícím jménem: Pecopala. Výslovnost s „k“ – tedy "Pekopala" – je špatně; pro druhý nejvyšší bod Hradčanské pahorkatiny severovýchodně od Doks se někdy používá jen název Pec, a ten už rozluštit dokážeme. Jestli ale šlo o pec na pálení dřevěného uhlí a kolomazi, sušení lnu nebo ovoce anebo docela jinou pec, to nevíme. Jisté je, že Pec neboli Pecopala s nadmořskou výškou 451 metrů je součástí národní přírodní rezervace Břehyně-Pecopala se zajímavou florou i faunou.
 

Montserrat u Slavonic a Salingburg ve Františkovkách

montserratAž při toulkách po jižních Čechách spatříte ceduli s nápisem Montserrat, dozajista nepůjde o významné poutní místo Katalánska. Jihočeský Montserrat neboli poutní kostel Panny Marie z Montserratu neleží u Barcelony, ale u Slavonic, ovšem stopy skutečně vedou do Španělska: kopie sochy zázračné Černé Madony neboli Panny Marie Montserratské tu stojí už od 17. století.

Podle vody získala jméno „podivná rozhledna“ Salingburg na okraji Františkových Lázní. Pseudogotická stavba na malém návrší, která spíš než rozhlednu připomíná maličký středověký hrádek, má několik věží. Vrchol té nejvyšší slouží jako vyhlídka (odkud ovšem kvůli stromům není vidět nijak daleko) a pojmenovaná byla podle starodávného označení zdejší kyselky saling. Jestli v ní skutečně žije duch minerálních pramenů Salinger, na to budete muset přijít sami.
 

Na Maledivy nebo do Kalifornie?

MaledivyChtěli byste na Maledivy, ale zase to letos s financemi nějak nevyšlo? Překvapivě se i u nás najde místo, které tropický ráj připomíná. A dokonce dostalo po exotické destinaci své jméno! Jezírko Maledivy naleznete v bývalém kaolinovém lomu nedaleko Nepomyšle v Ústeckém kraji. Svou přezdívku dostal bývalý lom podle toho, že jeho bílý písek a úchvatná modrá barva vody připomíná pláž a moře na Maledivách. Vstup je sem však zakázaný, jedná se o soukromý pozemek společnosti Sedlecký kaolin a.s.

Odhadnete, kde se nachází Česká Kalifornie? Mikroregion s tímto názvem se letos objevil v Českém středohoří. Jedná se o sdružení obcí Býčkovice, Chudoslavice, Trnovany, Ploskovice, Třebušín, Křešice a Žitenice. Oblast proslulá pěstováním ovoce, v minulosti především jablek, a v současnosti také hrušek, meruněk, švestek, broskví a třešní. Pěstováním ovoce je proslulá i americká Kalifornie, odkud si mikroregion vzal inspiraci. Ovocnáři prodávají ovoce v současné době takzvaně ze dvora. Čerstvé a chutné ovoce je uskladněno v chladírnách. Zajet můžete například do Ploskovic do ovocnářství Čuda nebo Petráskovi anebo například do Těchobuzic do ovocnářství Jelínek, kde můžete zakoupit i další zemědělské plodiny.
Jezírko Maledivy v bývalém kaolinovém lomu

Jezírko Maledivy v bývalém kaolinovém lomu

V bývalém kaolinovém lomu nedaleko Nepomyšle na Podbořansku vzniklo krásné jezírko přezdívané Maledivy. Vstup je sem zakázaný, jedná se o soukromý pozemek společnosti Sedlecký kaolin a.s.

Naučná stezka Swamp po okolí Mácháče

Naučná stezka Swamp po okolí Mácháče

Mácháč, to není jenom koupání, ale také poznávání! Naučná stezka Swamp je pojmenována podle Národní přírodní památky Swamp ležící při březích Máchova jezera. Naučná stezka seznamuje s chráněnými a kriticky ohroženými živočichy, rostlinami a rybníkářstvím Máchova jezera.

Poutní kostel Montserrat u obce Mutná

Poutní kostel Montserrat u obce Mutná

Kostelík Mont Serrat stojí uprostřed lesa na romantickém místě, vzdáleném asi kilometr západním směrem od obce Mutná. Kostel bývá označován také jako Montserrat u Cizkrajova. Poutní kostel Bolestné Panny Marie má méno podle slavného španělského poutního místa.

10 tipů, kde si v Česku užít safari

10 tipů, kde si v Česku užít safari

Také byste chtěli vidět exotická zvířata volně se pohybující savanou, ale nemáte zrovna na dovolenou v Africe anebo se vám nechce tak daleko cestovat? Řešení je jednoduché. Neřekli byste, kolik safari zážitků nabízí naše skromná republika. O safari ve Dvoře Králové určitě víte, ale existuje i řada dalších míst, kde uvidíte zvířata volně se pohybovat. Na safari se můžete vypravit například do Olomouce, Chomutova a do Ostravy. Jedinečným zážitkem je pak „safari“ v Národním parku Šumava.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos

Císařský pramen je nejznámější a nejvydatnější pramen Národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o nejteplejší ze studených minerálek Chebského trojúhelníku. Voda je jímána vrtem, hlubokým kolem 10 m, chuťově výborná, ale k transportu nevhodná.

Přírodní rezervace Smraďoch

Přírodní rezervace Smraďoch

Nad celým územím se vznáší podivný zápach. Vystupuje z malých puklin, kolem kterých neuvidíte na první pohled žádný život. Plyn, který se zde prodírá z hlubin Země, je oxid uhličitý "ovoněný" sirovodíkem. Je pozůstatkem kdysi mohutné tektonické činnosti zdejší oblasti.

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

Památky po celém Česku se začínají otevírat návštěvníkům. Vaše prohlídky hradů a zámků se nemusí nést jen ve stylu „hezky česky“. Kdo chce vidět kousek exotiky, tomu na portálu Kudy z nudy nabídneme historické zbraně bojovníků z blízkého i dálného východu, nábytek, porcelán, zahrady a dokonce i pavilony a drobné stavby, inspirované exotickými asijskými zeměmi. Interiéry hradů, zámků a dalších objektů se otevřou 25. května, do zahrad a parků můžete zavítat již od 11. května.

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala u Doks

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala u Doks

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala je jednou z prvních rezervací v Česku, které byly zahrnuty do sítě biogenetických rezervací Rady Evropy. Nachází se severovýchodně od města Doksy.

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních

Salingburg je malá rozhledna ve Františkových Lázních, která svým tvarem napodobuje hradní zříceninu. Postavena byla v roce 1906.

#světovéČesko láká na zastavení pod staletými sekvojovci a putování za rekordmany ze světa stromů

#světovéČesko láká na zastavení pod staletými sekvojovci a putování za rekordmany ze světa stromů

Nemusíte hned letět za oceán, abyste spatřili největší stromy planety. Sekvojovec obrovský se dnes v přírodě vyskytuje pouze ve výškách mezi 1 500 až 2 500 m nad mořem, a to na západních svazích Sierry Nevady v Kalifornii. Od poloviny 19. století však byly impozantní a stále zelené stromy vysazovány v evropských parcích.

Vrch Pecopala u Doks

Vrch Pecopala u Doks

Pecopala (451 m n.m.) je neovulkanický vrch asi 4,5 km severovýchodně od města Doksy. Vrch vyčnívá z pískovcové plošiny Hradčanské pahorkatiny.

Další aktuality

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda

Na noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu

Během dubna je možno pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Vrcholné období, kdy jsou letos na obloze patrné i pouhým okem, právě nastává, odehraje se 16. až 25. dubna, maximum se pak očekává 22. dubna 2024. Oči k nebi je však třeba pozvednout brzy ráno. Vesmírné představení však neskončí, poslední meteory spatříte 30. dubna.
Příroda

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Z pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben, ještě tam budem“ fičí zima, zato máj, to je něco docela jiného: slibuje „vyhánění koz v háj“, hřejivé sluneční paprsky, lásku, polibky a květiny. Seznamte se na Kudy z nudy s květnovými pranostikami!
Příroda