ÚvodAktualityO víkendu se pojede Šumavský skimaraton na Kvildě
Zimní sporty

O víkendu se pojede Šumavský skimaraton na Kvildě

  • 21. února 2022
Šumavský skimaraton, který se letos pojede o víkendu 26. a 27. února 2022 je druhý největší lyžařský skimaraton v České republice. Je zároveň jediným českým závodem, který je dlouhodobě zařazen do prestižní evropské série Euroloppet. Svoji trasu si zde vybere úplně každý. Závody klasicky i volně, dětské závody i nezávodní vyjížďky na běžkách zdarma – Open jízdy. Letos se bude konat již 37. ročník. Pevnou součástí závodu se stal dlouhý závod volnou technikou (46 km).
Skimaraton ŠumavaLetos (2022) je na Šumavě sněhu dost a nadšení běžkaři si užívají zimní počasí a krásu hor. Blížící se Šumavský Skimaraton bude mít opět šanci dokázat, že má co nabídnout nejen domácím příznivcům běžek, ale také závodníkům ze zahraničí. O víkendu 26. – 27. února si proto rezervujte pro letošní 4. Stopu pro život a přijeďte si užít zimní sportovní víkend do Národního parku Šumava a nádherného okolí Kvildy. Závod je i letos zařazen do prestižní evropské série dálkových běhů Euroloppet a tomu odpovídá mezinárodní konkurence na startu hlavních závodů, medializace, vysoká kvalita značení a ošetření tratí, komfortní zázemí a nadstandardní služby pro všechny účastníky i jejich doprovod.


Sobotní "Šumavská pohoda" i bruslařská porce na 46 km

Šumavský SkimaratonV sobotu se nejdříve rozjedou soutěže minimaratonců. Dětské trasy pro děti a  mládež do 14 let měří podle věkových kategorií 1, 2, 5 a 8 km a jsou vyznačeny v bezprostředním okolí zázemí akce na Kvildě. Troufnout si na ně mohou jak zkušenější děti, tak méně pokročilí. Fandit se bude všem stejně a pro každého malého účastníka, který projede cílem, je připravená účastnická medaile. Také letos se mohou hobby běžkaři zúčastnit pohodové vyjížďky na 8 km mezi Kvildami, tzv. "Šumavská pohoda“, kterou zvládne opravdu každý. Na tuto trasu mohou vyrazit lyžaři starší 14 let.

V sobotu po poledni odstartují obě trasy závodu volnou technikou pro dospělé. Už posedmé v řadě je do programu zařazena pořádná bruslařská porce na 46 km, o 15 minut později následuje start poloviční distance na 23 km. Borci se vydají z místa startu na Kvildě nádhernými zákoutími v okolí Horské Kvildy a Zhůří.


V neděli do nedotčených míst NP Šumava

Šumavský skimaratonNeděle je tradičně vyhrazena klasice na 23 km a 45 km. Laufaři na delší trase zdolají poměrně značné převýšení 886 m. Hlavní závod na 45 km vede v první části po sobotní trase, na Filipově Huti však pokračuje dál a závodníky zavede na Lovčí skálu, Ptačí nádrž, Modravský most a na legendární Černou horu a do nedotčených míst NP Šumava.

Poloviční okruh na 23 km klasickou technikou je identický se sobotním.
 

Perfektní zázemí na Kvildě

šumavský skimaraton jídelnaZázemí závodu bude zajištěno ve vysokém standardu seriálu Stopa pro život. V zázemí akce bude postaven velký vyhřívaný stan s pevnou dřevěnou podlahou, kde je připravena prostorná jídelna a catering s výběrem teplých jídel a nápojů, příjemně vyhřívaná převlékárna, úschovna oblečení, batohů a lyží, najdete zde i prodejní stánky partnerů Stopy 2022. Samozřejmostí je kvalitní ozvučení, moderátorský doprovod v areálu a pohotové časoměrné služby.

Samozřejmě nebude chybět široká paleta jídel, ze které si vybere jak milovník guláše, tak zastánce těstovin i sladkého. Tak jako každý rok si můžete dát vynikající pivečko.
Ski areál Kvilda Zimní sporty

Ski areál Kvilda

Přímo uprostřed obce Kvilda lež menší lyžařský areál, svou polohou a převýšením ideální pro rodiny s dětmi a začátečníky. Jedná se o rodinný, modernizovaný, lyžařský areálek v srdci Šumavy, nedaleko známého střediska Zadov – Churáňov.

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy Příroda

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela vyhlídku na Černé hoře u Pramenů Vltavy. Turisté z ní uvidí lesy Národního parku Šumava, Národního parku Bavorský les a za hezkého počasí dokonce i Alpy.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy Příroda

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu Zimní sporty

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě Památky

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě Památky

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Zaniklá ves Fürstenhut na Šumavě je působivou připomínkou tragických událostí moderních českých dějin. Knížecí Pláně v blízkosti státní hranice s převážně německým obyvatelstvem čítaly v době svého rozmachu na 60 domů. V 50. letech minulého století byla obec na státní hranici srovnána se zemí.

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice Památky

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Šumavská víska Filipova Huť se nachází se na jižních svazích rozsochy hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, v nadmořské výšce 1093 m. Je nejvýše položeným sídlem v České republice a zároveň křižovatka turistických cest a oblíbené rekreační místo.

Další aktuality

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Ubytování, Jihočeský kraj

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Letní sporty, Jihočeský kraj