Úvod > Aktuality > Přijela pouť aneb ať žijí kolotoče, zábava a dobré jídlo!
Zážitky

Přijela pouť aneb ať žijí kolotoče, zábava a dobré jídlo!

  • Vydáno20. června 2017
Pouť vůbec nemusí být spojená jen s návštěvou poutního místa, pokorou a vírou. Řadu lidí zajímá spíše světské pozlátko, od jarmarků a stánků s ukázkami řemesel až po houpačky, střelnice, kolotoče a další atrakce. Jaké poutě vám vyplní čas mezi červnovými Svatojánskými slavnosti a Anenskými poutěmi koncem července?
Programy všech poutí se vzájemně podobají jako pověstná vejce vejcím: málokde chybí tradiční jarmark a pouťové dobroty, moderní či staročeské střelnice, houpačky a kolotoče, divadla pro děti, koncerty, vystoupení kejklířů a flašinetářů. Zbývá tedy jen doplnit termíny, kdy, kam a proč se můžete vypravit a případně to, čím se právě tahle pouť liší od jiných.
 

Petr a Pavel, poutě a pivo

Konec června patří slavnostem svatých Petra a Pavla. Na jejich počest coby patronů kostela sv. Petra a PavlaSemilech se od pátku 23. do neděle 25. června pořádá Semilská pouť, a to v parku Ostrov a na Komenského náměstí. Ve Špindlerově Mlýně slaví svatého Petra ve stejném termínu Špindlerovskou poutí (ovšem místo světce je očekáván příjezd Krakonoše s celou družinou) a pouťové ladění mají i Veselské slavnosti, tradiční městské slavnosti ve Veselí nad Lužnicí. Letos jsou připraveny na pátek 23. a sobotu 24. června a kdo na ně přijede, ten si užije vystoupení mažoretek, spoustu koncertů a hlavně soutěže, ať už půjde o zábavnou soutěžní jízdu z kopce na čemkoliv, soutěž o nejlepší guláš, o největšího jedlíka jahodových knedlíků, o nejrychleji vypité pivo nebo přehlídku netradičních plavidel na Lužnici. Jen o kousek dál proti proudu řeky leží Lomnice nad Lužnicí, kde se od pátku 23. do neděle 25. června koná Lomnická pouť. Kdo má rád pivo, ten by se měl v pátek 23. června vypravit na Pivní pouť do pivovaru Černá Hora anebo o den později v sobotu 24. června na Pivovarskou pouť do Strakonic; také tady vás pobaví neckyáda, pro změnu na Otavě.
 

Poutě za svatým Prokopem a do Hejnic

Ač nemají v názvu slovo pouť, nezadají si s ní Hejnické slavnosti, tradiční akce, která o víkendu 1. a 2. července připomíná vysvěcení baziliky Navštívení Panny MarieHejnicích. Nabitý program na prostranství před chrámem letos neslibuje jen pouťové atrakce a desítky stánků, ale také velikou a výpravnou show v podobě videomappingu do vodní stěny.

Na začátku července slavíme rovněž svátek sv. Prokopa, českého zemského patrona, spoluzakladatele a prvního opata Sázavského kláštera. Poněkud předčasně, už v neděli 25. června, se koná Svatoprokopská pouťČestlicích (pořadatelé slibují houpačky a kolotoče pro děti po celý den zdarma!).

Na sv. Prokopa coby patrona havířů a horníků každý rok vzpomínají v Příbrami, kam se v neděli 2. července můžete vypravit na Prokopskou pouť. Krojovaný průvod horníků a hutníků doprovází polní mše, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy. Celý první červencový víkend slaví Svatoprokopskou pouť také v Třebíči, a to v areálu zámku a románsko-gotické baziliky sv. Prokopa, zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
 

Další červencové poutě

  • Máte raději skromnější akce? Užijte si den plný řemesel a soutěží spojený s historickým tržištěm 5. a 6. července na Helfštýnské pouti na hradě Helfštýn.
  • Pokud naopak toužíte po bohatém programu s pouťovými nezbytnostmi od staročeského trhu přes pouťové atrakce až po přehlídku folklorních souborů, vydejte se o víkendu 8. a 9. července na Klatovskou pouť. Její součástí bývá i poutní mše a průvod s obrazem Panny Marie Klatovské, ubírající se ulicemi Klatov, zajímavým zpestřením je rovněž výstava karafiátů a otevřené památky.
  • Podobně pestrá bývá Tropická charitativní pouť, která se od pátku 7. do neděle 9. července koná v České Skalici. Vedle řady kapel se můžete těšit na loutkové divadlo, hasičskou vodní fontánu s ohňostrojem, hrátky s hasičskou pěnou, leteckou show, pouť s extrémními atrakcemi, vyhlídkové lety helikoptérou a další radovánky. Dobrovolné vstupné bude věnováno Ústavu sociální péče v České Skalici a dětem postiženým dětskou mozkovou obrnou.
  • Svátek Panny Marie Karmelské připomíná Karmelská pouť v Oslavanech v zámeckém areálu. O víkendu 15. a 16. července budou otevřena všechna muzea i zámek, těšit se můžete i na historické tržiště, výstavu obrazů v zámecké kapli a mši v kostele sv. Mikuláše.
  • barokním poutním areálu na Skalce nad Mníškem pod Brdy se bude o víkendu 22. a 23. července konat tradiční Skalecká pouť. Začne slavnostní mší před kostelíkem sv. Maří Magdalény, na oba dny je připraven bohatý doprovodný kulturní program s pouťovými atrakcemi a desítkami stánků na zámku i ve městě.
  • Tečkou za naším seznamem je pouť ke sv. Máří Magdaléně ve skanzenu Zubrnice v sobotu 22. července. Čeká vás procesí zakončené mší i světská zábava: trh s lidovými řemesly, hudba, tancovačka i občerstvení, povídání o zajímavých krajinných prvcích v areálu skanzenu, tradiční pečení, divadla i řemesla. Vlastnoručně si tu na památku můžete vyrobit perníkové srdce!
Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.

Bratrské oltáře

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

V jihozápadní části náměstí v Nepomuku stojí poutní chrám sv. Jana Nepomuckého. Podle legendy stával na jeho místě světcův rodný dům. V 17. století zde páni ze Šternberka nechali vystavět kostelík sv. Jana Křtitele, který v roce 1734 ustoupil baroknímu chrámu slavného stavitele K. I. Dientzenhofera.

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.

Mariánské poutní místo Rokole u Bohdašína

Mariánské poutní místo Rokole u Bohdašína

Půvabné poutní místo se zázračným pramenem, křížovou cestou, kaplí, kostelem a Loretou se nachází na kraji lesa nedaleko Nového Hrádku a patří do obce Bohdašín a farnosti Slavoňov. Původ tohoto poutního místa sahá jistě do dávné minulosti, neboť jméno Rokole je prastarý tvar slova "rokle".

Mariánské poutní místo Štípa ve Zlíně

Mariánské poutní místo Štípa ve Zlíně

Asi 10 km od Zlína leží malá obec Štípa, která je poutním místem s mariánskou soškou. Milostná socha Panny Marie s Ježíškem, stojící na hlavním oltáři v poutním kostele zasvěceném Narození Panny Marie, patří mezi nejstarší mariánské sochy na Moravě.

Klášterní areál Ostrov

Klášterní areál Ostrov

Klášterní areál v Ostrově tzv. Posvátný okrsek se nachází na západním okraji historického jádra Ostrova v sousedství slavného Zámeckého parku, kdysi nazývaného osmým divem světa. Návštěvu areálu by si neměl nechat ujít žádný milovník barokní architektury.

Poutní kostel Chlum Svaté Maří

Poutní kostel Chlum Svaté Maří

Nedaleko Sokolova se nachází velice půvabné místo. Dostalo název Chlum Svaté Maří a je jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších barokních souborů v celé České republice. Jedná se o areál a komplex budov bývalého kláštera, k němuž se přidružil kostel svaté Maří Magdalény.

Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu

Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu

Ke vzniku barokního poutního kostela na Uhlířském vrchu u Bruntálu se pojí legenda. Podle pověsti na místě zabloudil při lovu místodržící Řádu německých rytířů Augustin Oswald Lichtenstein. Když byl blízko smrti, nalezl jej místní uhlíř a zachránil.

Poutní místo Křemešník s kostelem Nejsvětější Trojice

Poutní místo Křemešník s kostelem Nejsvětější Trojice

Poutní místo Křemešník se nachází v Českomoravské vrchovině nedaleko od Pelhřimova. Na vrcholu zalesněného kopce (765 metrů n. m.) vznikl v 1. polovině 18. století barokní kostelík Nejsvětější Trojice.

Santiniho chrám v Obyčtově

Santiniho chrám v Obyčtově

Asi 8 kilometrů jižně od Zelené Hory ve Žďáře nad Sázavou se nachází Obyčtov, starobylé mariánské poutní místo. Chrám ve tvaru želvy vznikl posmrtně podle návrhu Jana Blažeje Santiniho, řečeného Aichla, za ideové spolupráce opata Václava Vejmluvy.

Barokní poutní areál s chrámem Jména Panny Marie v Sepekově

Barokní poutní areál s chrámem Jména Panny Marie v Sepekově

Sepekovský chrám je významným jihočeským poutním místem. Nynější barokní kostel byl vystavěn na místě starší kaple mezi léty 1730 – 1733. Jeho projektantem byl zřejmě Tomáš Haffenecker. Chrám obehnaný ambitem se čtyřmi kaplemi dodnes ukrývá pozdně gotický deskový obraz Panny Marie Sepekovské.

Svatováclavská poutní mše na zámku v Náměšti nad Oslavou

28. 9.
Svatováclavská poutní mše na zámku v Náměšti nad Oslavou

Slavnost sv. Václava, patrona České země a náměšťské zámecké kaple.

Bazilika Navštívení Panny Marie – slezské Lurdy

Bazilika Navštívení Panny Marie – slezské Lurdy

Severozápadně od centra města Frýdek-Místek, na mírném návrší naproti Zámeckému náměstí ve Frýdku, stojí velkolepá pozdně barokní dvouvěžová jednolodní stavba – Bazilika Navštívení Panny Marie. Pod kaplí sv. Kříže se ukrývá zvláštní krypta s ostatky hrabat Pražmů.

Klatovská pouť 2024

12. 7.14. 7.
Klatovská pouť 2024

Město Klatovy pořádá tradiční pouť, v níž kromě pouťových atrakcí nebude chybět ani staročeský jarmark a průvod s obrazem Panny Marie Klatovské.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Špindlerovská pouť 2024

28. 6.30. 6.
Špindlerovská pouť 2024

O víkendu 28. – 30. června 2024 se koná 31. ročník Špindlerovské pouti. Užijte si ve Špindlerově Mlýně víkend plný zábavy.

Údolská pouť 2024 v Kryštofově Údolí

26. 7.28. 7.
Údolská pouť 2024 v Kryštofově Údolí

Tradiční Údolská pouť mezi krásnými roubenými chaloupkami v malebné vesničce Kryštofovo Údolí pod Ještědem. Pouť se koná k svatému Kryštofu, patronu místního dřevěného kostela. Připraven je bohatý duchovní i kulturní program s doprovodným tržištěm.

Tropická charitativní pouť v České Skalici

12. 7.14. 7.
Tropická charitativní pouť v České Skalici

Již 18. ročník této charitativní akce je připraven.

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2024

9. 8.11. 8.
Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2024

Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách.

Salvátorská pouť v Chrudimi 2024

9. 8.11. 8.
Salvátorská pouť v Chrudimi 2024

Chrudimská pouť v letošním roce proběhne v termínu od pátku 9. srpna do neděle 11. srpna 2024.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík. V kostele probíhá v roce 2022 rekonstrukce.

Anenská pouť v Dřevěném městečku

28. 7.
Anenská pouť v Dřevěném městečku

Oslava svátku patronky Valašska sv. Anny spojená s krojovaným procesím z farního kostela Všech svatých a pouťovou slavností v Dřevěném městečku.

Anenská pouť Horšovský Týn 2024

25. 7.28. 7.
Anenská pouť Horšovský Týn 2024

Zveme vás na Anenskou pouť a slavnosti města Horšovský Týn se staročeským jarmarkem.

Bítovská hradní pouť

17. 8.18. 8.
Bítovská hradní pouť

Tradiční letní program na hradě Bítov: historický jarmark, komedianti, pohádková představení pro děti...

Mrkvancová pouť v Polné 2024

6. 9.8. 9.
Mrkvancová pouť v Polné 2024

Mrkvancová pouť na Husově náměstí v Polné přivítá návštěvníky z celé republiky, kteří navštíví nejen samotnou pouť na Husově náměstí, ale také výstavy, koncerty a další hudební vystoupení.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Liberecký kraj | Památky

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
Liberecký kraj | Památky