Úvod > Aktuality > Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání
Zážitky

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

  • Vydáno16. února 2023
Ve Strání na Uherskohradišťsku se opět bude konat Festival masopustních tradic. Letos se jedná už o 36. ročník, který proběhne od pátku 17. února do úterý 21. února, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable a bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místní sklárně.
V kopaničářské obci Strání na moravsko-slovenském pomezí se letos fašank bude slavit od 17. do 21. února 2023.

Bohatý program s názvem Festival masopustních tradic zde probíhá vždy na přelomu února a března již od roku 1987. Začíná vždy v pátek, pět dnů před Popeleční středou a končí v úterý masopustní obchůzkou, při které „fašančáři“ všech věkových kategorií tančí ojedinělý mečový tanec Pod šable. Festival ve Strání je největším festivalem masopustních tradic v České republice.

Součástí festivalu nejsou pouze vystoupení folklorních souborů, fašankové obchůzky, ale také ukázky tradiční výroby skla v místních sklárnách, košt slivovice, videofilmy s folklorní tématikou. Jedinečností festivalu jsou obchůzky fašančárů s tradičním tancem Pod šable.

Fašankové veselí se naplno rozběhne v pátek 17. února v kulturním domě. Večerní program zahájí v 18:00 dětské folklorní soubory se svými fašankovými pásmy. Finále pátečního večera bude patřit cimbálové muzice Strýci, Mladí Bruštíci, CM Vlasty Grycové, Netáta, Javorina a další. Beseda u cimbálu potrvá od 20:30 do 1:00 hodiny ráno.
 

Ej, fašanku, fašanku aneb hlavní festivalový den

Druhý a pro přespolní návštěvníky hlavní festivalový den je sobota 18. února. Dění bude soustředěno do areálu Zámeček. Již v 9:00 hod začíná domácí zabíjačka, ochutnávka tradičních fašankových koblih a rozjede se jarmark s ukázkami lidových řemesel. Otveřená bude od 8:00 do 12:00 hodin prodejna skla Cerva Bohemia – Květná 1794 (prohlídky se však konat nebudou). Folklorní náladu letos dotvoří cimbálová muzika Popremýšláme na nádvoří Zámečku.

koblihyPo celou sobotu bude možné na prohlídku zavítat do Sklárny Ladi Breznického ve Strání. Zde si lidé mohou nejen prohlédnout ruční výrobu skla, ale také zkusit si fouknout do sklářské píšťaly, a také sklo nakoupit za velmi příznivé ceny. Ve sklárně Breznický se vyrábí užitkové sklo, štamprlky, džbánky, ale i dekorativní prvky, ocenění, lustry. Sklo této sklářské dílny zdobí například luxusní hotely či prezidentské komnaty v zámoří.

Odpoledne od 13:00 hodin proběhne u Zámečku hlavní festivalový program nazvaný Ej, fašanku, fašanku. Postarají se o něj na dvě stovky účinkujících, mezi nimi folklórní soubory Otava - Nové Město nad Váhom, Valašský vojvoda - Kozlovice nebo Púčik z Brna. Nesmí chybět ani tanec Pod šable předvedou skupiny fašančárů ze Strání za doprovodu CM Strýci. Lidové muziky pak budou od 15:00 do 17:00 hodin vyhrávat po hospodách. Ve stejný čas čeká přihlížející u Zámečku, Tipsportu a Sklípku program "Zrcadlo masopustu" – scénická vystoupení. KD Květná pak bude hostit Besedu u cimbálu - volnou zábavu za přispění muzik všech zúčastněných souborů. Konat se bude od 19:00 do 24:00 hod. 
 

Od neděle do úterý s cimbálovou muzikou, slivovicí a maškarami

Fašank StráníNedělní program 19. února bude od 15:00 věnován dětem a jejich odpolednímu “Fašankovému dětskému karnevalu na ledě“, který se uskuteční na kluzišti u školy.

Pondělní program 20. února bude již tradičně věnován filmovým ukázkám s fašankovou tématikou od historie 20. let minulého století až po současnost. Fašanková filmotéka připravená Muzeem J.A. KomenskéhoUherského Brodu bude doprovázena i odborným výkladem k masopustu ve Dvoraně Strání od 17:30 hodin.

Vrcholem fašanku je úterý 21. února, pátý festivalový den. Ten je plně věnován účasti všech místních mládenců, mužů – tanečníků, hudebníků na prastaré a silné tradici fašanku. Od 12:00 do 19:00 hodin se budou konat po celém areálu obce obchůzky fašančárů a tanec Pod šable. Nebude chybět ani taneční zábava na Zámečku od 19:00 do 24:00 hodin, kterou zakončí pochovávání basy.
Kaple Panny Marie Bolestné ve Strání

Kaple Panny Marie Bolestné ve Strání

Kaple pochází z roku 1816 a dle reversu Jana Popelky z 16. září 1816 je vystavěna jako kaple Panny Marie Bolestné.

Zbytky gotické tvrze ve Strání

Zbytky gotické tvrze ve Strání

Zbytky příkopů a valů sídla mimořádné velikosti v místě hřbitova.

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Další aktuality

Máte rádi Baťovskou historii? Objevte Baťův region!

V dubnu 2024 vznikl ve Zlínském kraji nový turistický produkt pro všechny obdivovatele Baťova impéria, příznačně nazvaný Baťův region. Sdružuje atraktivity a místa spojená s baťovskou historií, od ikonického Baťova mrakodrapu až po památník Tomáše Bati nebo Baťův kanál. Zájemcům slouží nový web a tištěný průvodce, ve kterém najdou kompletní přehled baťovských památek a atrakcí.
Zlínský kraj | Památky

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Zlínský kraj | Kultura

Reprezentační sály na Arcibiskupském zámku v Kroměříži voní jarními květinami a v Letním bytě zní hudba květin

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází nová návštěvnická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kterou zde zahajují tradičně týden před Velikonocemi. Jako každé jaro i letos připravili na zámku unikátní květinovou výzdobu reprezentačních sálů. Velké sály provoní jarní květiny, letní byt arcibiskupa se nakrátko promění v hudební salonek a symbolicky se rozezní tóny stylizovaných květinových hudebních nástrojů. Zámeckou Květnici jara doprovodí výstava sochaře Jiřího Netíka a nejmenší návštěvníci jsou zváni do tvořivé dílničky.
Zlínský kraj | Kultura