Úvod > Aktuality > Masarykova věž samostatnosti se po 80 letech dočká dostavby
Příroda

Masarykova věž samostatnosti se po 80 letech dočká dostavby

  • Vydáno21. února 2018
Masarykova věž samostatnosti na hřebeni nad městečkem Hořice vytváří zdaleka viditelnou dominantu. Představuje velkorysý památník obětem světových válek i zdařilou rozhlednu. Základní kámen byl položen 10. července 1926, avšak ve 30. letech stavbu utnul začátek druhé světové války, za socializmu z dostavby také sešlo. V dnešní době, kdy si připomínáme sté výročí vzniku republiky, dokončení původního záměru již nic nebrání a tak pětadvacet metrů vysoká rozhledna architekta Františka Blažka povyroste o dalších 15 metrů. Začátek dostavby je pláínován na podzim 2018, dokončení stavby by mělo být v roce 2020.

Věž, památník i maják

Věž samostatnostiNápad postavit na hřebeni nad městem rozhlednu vznikl už před rokem 1914, ale po první světové válce, kdy v řadě měst a obcí vyrůstaly pomníky válečným obětem, dostal projekt navíc ideový náboj. A tak místo běžného pomníku byla ve dvacátých letech započata stavba velkorysé rozhledny, která měla být podle původních plánů mnohem vyšší než dnes a dokonce měla fungovat i jako letecký maják na lince Praha – Varšava.

Realizovaný návrh věže pochází ze začátku 20. let 20. století a je dílem architekta Františka Blažka, učitele hořické sochařsko – kamenické školy. Dne 10. července 1925 dokonce na stavbu přijel osobně T. G. Masaryk, aby poklepal na základní kámen. Projekt architekta Františka Blažka počítal s výškou rozhledny cca 40 m, do roku 1938 však byla vystavěna do výšky 25 m a od té doby se již na stavbě věže nepokračovalo. V průběhu německé okupace byly vlastenecké reliéfy zakryty plachtou, při průjezdu německé kolony Hořicemi na sklonku války byla již věž poškozena Němci vystřeleným dělostřeleckým granátem. Opravy se rozhledna dočkala až po válce, v době socialismu její význam poklesl, v roce 1962 byly reliéfy opět zakryty.
 

Dostavba v rámci stého výročí vzniku republiky

Věž samostatnostiCelkové obnovy se Masarykova věž samostatnosti dočkala až po roce 1998. Na sklonku 90. let bylo k rozhledně po celkové rekonstrukci umístěno také velké sousoší Legie za hranicemi od sochaře Františka Duchače – Vyskočila a rozhledna se stala významným pietním místem, památníkem obětí první a druhé světové války i protikomunistického odboje. Uvnitř věže je malé muzeum a pietní síň se jmény obětí válek z Hořicka. Po točitém schodišti uvnitř věže lze vystoupat na ochoz, ze kterého je velmi pěkný pohled na město i celé Polabí s Orlickými horami, Český ráj i nedaleký kopec Zvičina. Při pohledu na sever je za příznivého počasí výhled na celé panorama Krkonoš.

Město Hořice započne s dostavbou věže letos, tedy v roce 2018 k příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa, k čemuž využije původní plány autora. Stavba je rozložena do tří let. Nyní se připravuje projektová dokumentace, která by měla být hotová v červnu. V září či říjnu by měla být dokončena soutěž o dílo a bezprostředně potom by se mohlo začít stavět. Dokončení je plánováno na jaře roku 2020.
Masarykova věž samostatnosti s hvězdářskou kupolí v Hořicích

Masarykova věž samostatnosti s hvězdářskou kupolí v Hořicích

Dominanta východočeského města Hořice stojí na hřebeni Hořického chlumu v nadmořské výšce 408 metrů. Z vyhlídkového ochozu je možné za dobré viditelnosti spatřit celé panorama Krkonoš.

Další aktuality

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krása jarních Krkonoš: burácející vodopády a dravé řeky

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Objevte krásu jarních Krkonoš – naplánujte si báječný výlet k právě hučícím vodopádům, které mají právě teď, díky tání sněhových zásob, tu největší sílu! Zaposlouchejte se do zvuků padajících vod, burácejících potoků a šumících řek. Berte však v úvahu, že v podhůří sice nastalo jaro, ale na hřebenech stále vládne pevnou rukou zima. Kvalitní obuv a teplé oblečení se tak bude určitě hodit.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je letos s předstihem již tu a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 14. 4. 2024 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí těšit na letošní první Farmářské zámecké trhy, v dubnu tradičně na jarní téma. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. A samozřejmě bude také otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?
Královéhradecký kraj | Památky

Do Krkonošského národního parku se vracejí bobři

Milovníci přírody mají důvod k radosti – podle očitých pozorování se do Krknošský národní park opět stává, po velmi dlouhé době, domovem bobra evropského. Horské, rychle tekoucí bystřiny však nejsou pro tohoto hlodavce, s šupinami pokrytým ocasem, vhodným biotopem. Odborníci proto očekávají, že se krkonošská populace na české straně hor usídlí spíše na lučních potocích v podhůří.
Královéhradecký kraj | Příroda

Do Adršpašských skal se od dubna vydejte vždy s on-line rezervací

Adršpašské skály čeká čtvrtá sezóna s rezervačním systémem. Jestliže se do skalního města chystáte, je nejlepším řešením nákup vstupenky a místa k zaparkování online. Rezervační systém, který ve skalách platí, zaručuje v národní přírodní rezervaci omezený počet zájemců, který nezatěžuje přírodu. Vstupenky se sice dají koupit i na místě, ale riskujete dlouhé stání ve frontě i beznadějně plná parkoviště. S online vstupenkami máte zkrátka jistotu, že své výletní plány nebudete muset na poslední chvíli měnit.
Královéhradecký kraj | Příroda