Úvod > Aktuality > Jeďte do Mariánských Lázní na podzimní slavnosti a festival delikátních chutí
Gurmánská turistika

Jeďte do Mariánských Lázní na podzimní slavnosti a festival delikátních chutí

  • Vydáno17. září 2018
Mariánské Lázně rozhodně nejsou město, které se dá projít za pár minut. Spousty překrásných parků a zákoutí, prameny a romantické pavilony, zpívající fontána, park miniatur a další místa přímo vybízejí k dlouhým procházkám. Navíc o víkendu 22. a 23. září si výlet můžete zpestřit slavnostmi ve středověkém stylu a Festivalem delikátních chutí.
Láká vás krásný víkend babího léta k výletu do Mariánských Lázní? A chcete do programu zařadit i návštěvu parku miniatur Boheminium? Pak si vše naplánujte tak, abyste tu byli v sobotu 22. září, kdy se na vrchu Krakonoš a kolem stejnojmenného hotelu koná Svatováclavské setkání lidí dobré vůle. Na akci je vstup zdarma, do parku Boheminium se podíváte za obvyklé vstupné. Vzápětí v neděli 23. září si na hlavní kolonádě vychutnáte festival Delikátních chutí.
 

Krakonoš, svatý Václav a miniatury

Oslavy Svatováclavského setkání se tradičně konají v sobotu před svátkem svatého Václava, letos tedy 22. září, a nabídnou program na celý den. Užijete si historickou atmosféru středověkého stanového městečka, keltskou vesničku nebo rytířské ležení, šermířské a gladiátorské souboje i střelbu z luku nebo kuše. V parku Boheminium budou celý den otevřené dětské vesničky pro společnou tvorbu dětí a rodičů se zdejšími modeláři, k vidění budou i palné zbraně a řemeslníci různých profesí. Odpoledne za doprovodu slavnostních fanfár přijede družina sv. Václava, odehraje se společná mše a o závěrečnou tečku se postará country skupina Starší páni Tachovsochařském pohádkovém ráji před hotelem Krakonoš. Organizátoři upozorňují, že obvyklé parkování na Krakonoši bude ten den velmi složité, proto raději využijte autobusovou linku č. 13. Svézt se můžete i historickým autobusem anebo kabinkovou lanovkou od hotelu Koliba; v provozu bude od 9.30 do 18 hodin.
 

Skvělé jídlo v originálním místě

V neděli Mariánské Lázně přivítají druhý díl festivalu Delikátních chutí. Slavnost špičkových pouličních jídel zažila premiéru letos v červenci a pro veliký úspěch se bude opakovat v neděli 23. září, opět na hlavní kolonádě. Pořadatelé si jen těžko mohli vybrat hezčí místo: novobarokní kolonáda z let 1888–89 je vzácnou ukázkou dobových lázeňských staveb, které byly během minulého století mnohdy odstraněny nebo modernizovány. Ta v Mariánských Lázních naštěstí přežila a svádí k důkladné prohlídce, od litinové konstrukce vyrobené v blanenských strojírnách knížete Salma přes originální cyklus nástropních fresek malíře Josefa Vyleťala až po nástěnné bronzové reliéfy Antonína Kuchaře. Ke kolonádě už desítky let patří Zpívající fontána, jejíž trysky společně s hudbou a večer i s barevným osvětlením vytvářejí zajímavé kombinace, jen pár kroků od ní pak objevíte menší kolonádu, kryjící Karolinin a Rudolfův pramen, a také kostel Nanebevzetí Panny Marie, stavbu v nezvyklém novobyzantském slohu.
 

Prameny, rozhledna a další zajímavá místa

  • V Mariánských Lázních a nejbližším okolí vyvěrá přes sto minerálních pramenů, ve městě samotném byste jich napočítali přibližně čtyřicet. Malebnou lázeňskou atmosféru dokreslují menší kolonády a altány, zastřešující jednotlivé prameny. Přímo na hlavní kolonádě najdete Křížový pramen, naopak poměrně daleko od centra lázní objevíte klasicistní kolonádu Ferdinandova pramene. Někdy je se jmény pramenů trochu zmatek: například Rudolfův pramen vyvěrá v dřevěném pavilonu v městské části Úšovice, ovšem voda z něj vede také do pavilonu u hlavní kolonády.
  • Trochu stranou v Ruské ulici stojí jedna z nejzajímavějších staveb Mariánských Lázní, pravoslavný kostel sv. Vladimíra. Kostel, který vypadá jako z ruských pohádek, vznikl v letech 1900–1902, unikátní je zejména bohatě zdobený majolikový ikonostas, původně vyrobený pro Světovou výstavu v Paříži roku 1900. Nyní se tu opět kromě bohoslužeb konají svatby, křtiny a jiné pravoslavné obřady.
  • Příliš známá není ani rozhledna Hamelika; dovede vás k ní Edwardova cesta, pojmenovaná podle anglického krále Edwarda VII. Ten v Mariánských Lázních pobýval v letech 1897 až 1907 a v roce 1905 tu slavnostně otevíral vůbec nejstarší golfové hřiště v Čechách.
  • Chcete tip na procházku jinde než v upravených parcích a lesích? Vydejte se na Kladskou, romantické místo s loveckým zámečkem a naučnou stezkou, která po můstcích a dřevěných chodníčcích vede kolem Kladského rybníka po okraji národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Navíc tu objevíte návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa.
Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních – Prameny lásky

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních – Prameny lásky

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních, nazývané také jako Prameny lásky, vyvěrají ve třech vývěrech v prostoru mezi společenským domem Casino a Centrálními lázněmi. Svůj název získaly podle opata Ambrože, který usiloval o zpřístupnění zdejších pramenů nemocným.

Karolinin pramen v Mariánských Lázních

Karolinin pramen v Mariánských Lázních

Karolinin pramen je pramen minerální vody v Mariánských Lázních. Má poměrně vyšší obsah hořčíku. Pavilon Karolinina pramene je volně přístupný v letním období.

Dům přírody Slavkovského lesa

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Ferdinandův pramen v Mariánských Lázních

Ferdinandův pramen v Mariánských Lázních

Nejstarší zachycený minerální pramen na území Mariánských Lázní je Ferdinandův pramen, který má sedm vývěrů. Pro pitnou léčbu se užívá Ferdinand I. a stáčí se do lahví jako výtečná stolní voda Excelsior. Vývěry se nacházejí v kolonádě Ferdinandova pramene, v nádherném parku.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánských Lázní je novobarokní stavba z let 1888-1889, která se stala dominantou lázeňské promenády.

Naučná stezka Geologický park v Mariánských Lázních

Naučná stezka Geologický park v Mariánských Lázních

Přehled o geologické stavbě a rostlinných společenstvích Slavkovského lesa nabízí naučná stezka Geologický park na okraji Mariánských Lázní. Na 30 informačních panelech přibližně 1,5 km dlouhé lesní stezky se můžete seznámit s geologickou historií Karlovarského kraje a mnoha zajímavými informacemi.

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních

V parku hotelu Krakonoš byla obnovena tradiční pohádková cesta, která je tvořena pískovcovými sochami na motivy známých pohádek. Vše se nachází v klidném přírodním prostřední, které přímo vybízí k aktivnímu odpočinku a poučení.

Rozhledna Hamelika u Mariánských Lázní

Rozhledna Hamelika u Mariánských Lázní

Nedaleko Mariánských Lázní leží rozhledna Hamelika. Rozhledna z roku 1876 stojí ve výšce 723 m n.m. a je volně přístupná všem, kdo si chtějí užít výhled na lázeňskou část města Mariánské Lázně, Slavkovský les či Zelenou horu.

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána byla vybudována v letech 1982 – 1986 při rekonstrukci promenády akademickým architektem Pavlem Mikšíkem. Působivé vodní obrazce jsou tvořeny z deseti střikových systémů, jejichž kombinace řídí počítač.

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Park Boheminium nabízí expozici více než 70 modelů významných pamětihodností z celé republiky. Nechybí model hradu Karlštejn, Ještěd nebo Bezděz. Řadí se mezi 5 největších parků miniatur v Evropě.

Další aktuality

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Karlovarský kraj | Životní styl

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Karlovarský kraj | Příroda

Nejstarší golfové hřiště u nás Royal Golf Club Mariánské Lázně zahajuje sezonu

Mariánské Lázně jsou oblíbenou golfovou destinací, 18 jamkové hřiště Royal Golf Club leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno 21. 8. 1905 anglickým králem Edwardem VII. Užijte si mistrovské 18 jamkové golfové hřiště Royal Golf Club Mariánské Lázně. Zahájení sezony je na programu na Velký pátek 29. března 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se těšit a jaké novinky jsou přichystány.
Karlovarský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam jít na aqua aerobik

Aqua aerobik je cvičení ve vodě, která většinou sahá cca do poloviny hrudníku. Zaměřuje se na zvýšení fyzické kondice, redukci váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobiku je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém. Vyberte si z našich tipů, kde cvičit ve vodě v Praze i jiných městech. Aqua aerobik můžete začít cvičit kdykoliv, neboť nejsou stanoveny žádné výkonnostní, věkové ani váhové kategorie.
Karlovarský kraj | Zážitky

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi.
Karlovarský kraj | Příroda

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky

10 tipů, jak si užít výlet do Chebu a okolí

Na řece Ohři, nedaleko hranic s Německem, stojí starobylé město Cheb. První písemná zmínka pochází až z roku 1061, ovšem název města se odvozuje od z keltského názvu řeky Ohře – Agara, který se později změnil na latinské Egire a germánský Eger. Český název Cheb se objevuje v časném středověku a je odvozen od "ohbí řeky" Ohře, která obtéká skalní ostroh v severní části města. Ve městě bohatém na historické události a jeho okolí je mnoho unikátních památek – od románského hradu přes legendární Špalíček, kostel sv. Mikuláše až k poutnímu areálu Maria Loreto. Nechybí ani přírodní zajímavosti, jako jsou sopky Komorní a Železná hůrka či vodní nádrž Jesenice.
Karlovarský kraj | Památky