Úvod > Aktuality > Hrad Kost dobydou novodobí provazochodci a jejich Slack line festival
Letní sporty

Hrad Kost dobydou novodobí provazochodci a jejich Slack line festival

  • Vydáno25. září 2017
Natažené popruhy na hlavním nádvoří či parkánu ozdobína přelomu září a října středověký hrad Kost. Ten bude hostit jedinečný Slack line festival, na němž účastníci z celého světa předvedou své dovednosti. Pokud by vás chození natolik zaujalo, můžete si na nízké krátké lajně umístěné na hradě tento sport sami vyzkoušet.

Žádný cirkus, ani klasičtí provazochodci. Slackline je sice balancování, chození či skákání na popruhu, ovšem ten není natažen napevno, ale je více či méně pružný. Nemusíte být ani v stometrových výškách, abyste si netradiční zábavu zkusili.

Lajny, na nichž si experti trénují různé triky, jsou i nízko nad zemí. Existují také extrémně dlouhé popruhy, tzv. longline, nebo waterline, nataženy nad hladinami řek, jezer či koupališť. Slacklineři ale provádějí své dovednosti také ve výškách na tzv. highline, což vám 30. září a 1. října prokážou v kulisách středověkého hradu Kost.
 

Slack line festival omotá hrad popruhy

Na letošním 8. ročníku Slack line festivalu představí své umění stovka účastníků z různých koutů světa. Popruhy doslova propletou hlavní nádvoří, parkán, údolí Plakánek a z hradní kuchyně bude vést lajna až na protější skály. Jedinečnou atmosféru na Kosti vytvoří nejenom akrobatické kousky, ale i kostýmy novodobých provazochodců. Troufáte-li si na popruh vyskočit a alespoň kousek se projít, na hradě bude umístněná nízká krátká lajna pro začátečníky.
 

Nedobytný hrad Kost

Když už budete obdivovat speciální kousky slacklinerů, nezapomeňte ani na krásu mohutného hradu Kost, jednoho z pokladů Českého ráje. Jeho původ se datuje do 14. století, kdy na skalním ostrohu vznikla dřevěná tvrz s obrannou věží. K hradu se váže několik legend, nejznámější, bohužel nepravdivá, je o jeho názvu. Ten mu prý dal známý válečník Jan Žižka, když po neúspěšném dobývání hradu prohlásil, že je pevný jako kost. Pravdou je, že husitský vojevůdce při svém tažení hrad obešel, protože na něj čekaly nedaleké majestátní Trosky.  

Další legendy a historii hradu můžete poznat na několika prohlídkových okruzích, které vám prozradí víc o trestním právu v 16. až 18. století či o životě rodu Kinských, současných majitelů památky. Malí badatelé by neměli vynechat interaktivní 13. komnatu s katem Heřmanem. V říjnu můžete hrad navštívit denně mimo pondělí a úterý, a to od 10 do 16 hodin.   
 

Další klenoty Českého ráje

Cestou ze středověkého hradu se zastavte v nedalekém městečku Sobotka, proslulém půvabnými roubenými domy.  Ty mají přízemí zděné, ale dřevěné první patro ho přesahuje a vytváří tak podloubí. Tento mimořádný doklad lidové architektury si můžete prohlédnout díky poslednímu zachovanému Gansovu domu či Šolcovu statku s lapidáriem a galerií. Malebná Sobotka je také rodným městem spisovatele Fráni Šrámka, což připomíná nejenom busta, pamětní deska, muzejní expozice, ale i hrob na místním hřbitově, o němž napsal jednu ze svých nejvýznamnějších básní.

Vydáte-li se z centra na sever, uvidíte na kopci Palánek barokní zámek Humprecht s neuvěřitelnou akustikou a 6-8 vteřinovou několikanásobnou ozvěnou. Za jeho projektem stojí známý pražský architekt Carlo Lugaro, který zámeček navrhl v italském stylu tak, aby co nejvíce zpříjemnil pobyt v českých zemích manželce zadavatele stavby Humprechta Jana Černína z Chudenic. Zajímavostí je střecha zdobená tureckým půlměsícem, který v 19. století nahradil dvouramenný kříž nejspíše na základě pověsti o tureckém věznění diplomata Heřmana Černína. . Z ochozu zámku se otvírá pohled do širokého okolí, a tak nerušeně můžete pozorovat další klenoty Českého ráje.   

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Ubytování na hradě Kost – nejzachovalejším gotickém hradu v Česku

Ubytování na hradě Kost – nejzachovalejším gotickém hradu v Česku

Hrad Kost nabízí kromě prohlídek hradních prostor a organizace svatebního dne pronájem kompletně zařízeného apartmánu v obytné části turnovské brány. Hrad Kost, který se nachází v Českém ráji, obklopují romantická údolí s mnoha turistickými trasami a cyklistickými stezkami.

Další aktuality

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krása jarních Krkonoš: burácející vodopády a dravé řeky

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Objevte krásu jarních Krkonoš – naplánujte si báječný výlet k právě hučícím vodopádům, které mají právě teď, díky tání sněhových zásob, tu největší sílu! Zaposlouchejte se do zvuků padajících vod, burácejících potoků a šumících řek. Berte však v úvahu, že v podhůří sice nastalo jaro, ale na hřebenech stále vládne pevnou rukou zima. Kvalitní obuv a teplé oblečení se tak bude určitě hodit.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je letos s předstihem již tu a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 14. 4. 2024 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí těšit na letošní první Farmářské zámecké trhy, v dubnu tradičně na jarní téma. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. A samozřejmě bude také otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?
Královéhradecký kraj | Památky

Do Krkonošského národního parku se vracejí bobři

Milovníci přírody mají důvod k radosti – podle očitých pozorování se do Krknošský národní park opět stává, po velmi dlouhé době, domovem bobra evropského. Horské, rychle tekoucí bystřiny však nejsou pro tohoto hlodavce, s šupinami pokrytým ocasem, vhodným biotopem. Odborníci proto očekávají, že se krkonošská populace na české straně hor usídlí spíše na lučních potocích v podhůří.
Královéhradecký kraj | Příroda