ÚvodAktualityNahlédnete do středověku v českokrumlovských Klášterech
Památky

Nahlédnete do středověku v českokrumlovských Klášterech

  • 21. května 2022
Vydejte se na vzrušující expedici do dob dávno minulých a děti vezměte s sebou! V poutavých expozicích v Klášterech Český Krumlov společně zjistíte, jak se žilo ve středověku, s čím si tehdy děti hrály, jak se vyráběly věci denní potřeby… A rozhodně to nebude žádná nuda – na exponáty sahat dovoleno a dokonce doporučeno, připravena je řada aktivit a vlastnoručního tvoření, díky nimž si nabyté informace spolehlivě zapamatujete. Stálé expozice a zahrady unikátního souboru klášterních budov v Českém Krumlově jsou otevřeny denně.
klášteryChcete se na chvilku vrátit zpět v čase a zakusit klášterní i světský život v období gotiky a renesance? Staňte se na chvilku gotickou, či renesanční šlechtou a objevte její kratochvíle. Přivoňte k tajemství klášterních bylinek, namíchejte koupelnové soli a připravte bylinkové esence, či čaje dle originálních receptur... to vše vám umožní interaktivní expozice lidských dovedností v Klášterech Český Krumlov. Čeká na vás zábava pro celou rodinu, ke všemu můžete přivonět a na vše si můžete sáhnout.

Chcete vidět, jak se středověká krmě skladovala? Projděte si sklepení a seznamte se s možnostmi skladování jednotlivých druhů ovoce a zeleniny (dřevěné přepravky, keramické nádoby na kysané zelí, písek pro kořenovou zeleninu). K vyzkoušení jsou zde repliky středověkých nástrojů jako žernov, ruchadlo a trakař. Alchymie a kláštery spolu na první pohled nesouvisí, ale při podrobnějším zkoumání můžeme zjistit, že to není úplně pravda. Kam alchymie patří je středověké město Vilém z Rožmberka, který se stal jejím nejvýznamnějším mecenášem. Právě alchymistickou dílnu objevíte v jedné z expozic. Můžete zde prpzkoumat její vybavení a zkusit přijít na to, jak s ním zacházet.
 

Domácí život šlechty, knihtisk a iluminátoři

klášteryŽivot šlechtice ve středověku, to nebyly pouze bitvy a plesy, ale též obyčejné lidské starosti a radosti. Posaďte se na jeho sesli, podívejte se do jeho truhly, vezměte do ruky jednotlivé předměty a přiblížte si tak  dobovou atmosféru. Nahlédnout můžete i do běžného života šlechtičen. Co je mohlo zajímat a bavit? Jak trávily svůj čas, jaké byly jejich radosti a jaké starosti? Mimo šatníku měly dámy bohaté také šperkovnice a toaletky. Vše zde můžete vyzkoušet.

Seznámit se můžete také s knižní kulturou pozdně středověké a novověké Evropy. Vynález knihtisku v polovině 15. století nejen usnadnil šíření textů, ale také humanistických myšlenek. Vyzkoušejte si nesnadnou práci tiskařů při sázení knih, případně tisk vlastního pohledu. A zkusit si lze také písařské řemeslo a další techniky u dobových písařských pultů. Iluminátorská a písařská dílna představuje typickou řemeslnou činnost provozovanou ve středověkých klášterech. Najdete odpověď na otázku, jak těžké je se podepsat husím brkem?
 

Hračky středověku a renesanční vynálezy Leonarda da Vinci

vrhcábyLidé ve středověku se bavili vynalézáním a výrobou různých hraček a hříček. V klášterní herně objevíte nejen středověké hry, ale i dobové hračky, které si užijí malí i velcí.  Středověké děti si hrály s figurkami v podobě koní (chlapci) a panenek (děvčata), loutkami a stavebnicemi z přírodních materiálů.

K nejslavnějším inovátorům středověku a renesance patřil Leonardo da Vinci, jehož mechanické vynálezy předjímají moderní stroje. Část interaktivní expozice proto dětem i dospělým přibližuje kromě středověkých dětských hraček některé důmyslné nápady Leonarda da Vinciho v podobě dřevěných replik, sestavených na základě dochovaných plánů, náčrtů a schémat.
Kláštery Český Krumlov Památky

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.

Historická herna v českokrumlovských klášterech Zážitky

Historická herna v českokrumlovských klášterech

Historická herna (interaktivní expozice) je tematicky zařízená místnost pro děti přibližují řemesla, tradiční znalosti nejen středověku a život šlechty v době gotiky a renesance.

Další aktuality

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Ubytování, Jihočeský kraj

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Letní sporty, Jihočeský kraj