Úvod > Aktuality > Hrad Cimburk obsadí milovníci dobrého vína
Gurmánská turistika

Hrad Cimburk obsadí milovníci dobrého vína

Už potřinácté se v sobotu 25. května 2024 od 14:00 hodin na hradě Cimburku uskuteční košt vín. Připravena bude více než stovka vzorků a doprovodný program laděný v tradičním duchu. K poslechu a tanci zahraje cimbálová muzika.

vínoJiž tradiční ochutnávka vín se letos na hradě Cimburku u Koryčan uskuteční v sobotu 25. května 2024. Program začne ve 14:00 hodin, prohlídku samotného hradu je ale možné absolvovat už od ranních 9:00 hodin. Odpolední ochutnávka se pak uskuteční za doprovodu Vacenovské cimbálové muziky.

V ceně vstupného je degustační sklenice, ochutnávka vzorků vín, občerstvení a prohlídka hradu. Jako při všech akcích na Cimburku je vstupné určeno kromě úhrady nákladů a také k nezbytnému zajištění statiky této významné památky.

Hrad Cimburk založený v první třetině 14. století se do hrad Cimburkdnešních dnů zachoval v podobě zříceniny. Bezpečná prohlídková trasa vede přes pozůstatky hradního paláce a obranných prvků, jež se tyčí až do výšky 16 metrů. Pozoruhodné jsou dochované kamenické články původem z lucemburské stavební huti, zejména torzo hradní kaple. Součástí prohlídky je také vyhlídka z šíjové hradby na hřebeny kopců přírodního parku Chřiby.

Hrad Cimburk je ve společném vlastnictví města Koryčany a občanského sdružení Polypeje, které hrad provozuje. Na opravách i běžném provozu se podílejí především dobrovolníci. Hrad pravidelně hostí řadu kulturních akcí i mezinárodní workshopy a workcampy.

Hrad Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940.

Cimburská noc 2024

31. 8.
Cimburská noc 2024

Poslední srpnový víkend se ponese ve znamení Cimburské noci.

Šermířský víkend na hradě Cimburk

4. 5.
Šermířský víkend na hradě Cimburk

Šermířský víkend na hradě Cimburk. Známá zřícenina hradu, který za třicetileté války odolal i Švédům, se nachází na Kroměřížsku nedaleko Koryčan.

Den múz na hradě Cimburk 2024

3. 8.
Den múz na hradě Cimburk 2024

Tvůrčí setkání umělců a řemeslníků na Cimburku u Koryčan. 3.8.2024 Den múz – oslava 30 let vzniku spolku Polypeje.

Cimburský košt vín 2024

25. 5.
Cimburský košt vín 2024

Kulturní akce na hradě Cimburk u Koryčan. Hudební doprovod: Cimbálová muzika Hantál.

Pokochejte se výhledem z rozhledny Brdo

Pokochejte se výhledem z rozhledny Brdo

Rozhledna Brdo v Chřibech z roku 2004 je český unikát. Jedná se o první kamennou rozhlednu postavenou u nás po téměř 70 letech. Vydejte se k jejím výšinám na jaře nebo časně z léta, kdy všechno kolem krásně kvete. Pokud bude zrovna jasno, dohlédnete odtud až na slovenská pohoří.

Koryčany

Koryčany

Prozkoumejte město Koryčany ležící 30 km jihozápadně od Kroměříže a nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, v tomto starobylém městě na úpatí Chřibů si určitě najdete něco pro sebe.

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Krásnou přírodu plnou studánek, památek a zajímavých míst najdete v pohoří Chřiby. Jeho dominantou je hrad Buchlov. Stojí zato vydat se také na příběhy opředený hrad Cimburk a na nedalekou Kazatelnu, nejkrásnější skalní útvar v Chřibech. Úžasný výhled budete mít z rozhledny Brdo.

Skalní útvar Kazatelna v Chřibech

Skalní útvar Kazatelna v Chřibech

Kazatelna je osamocená skála na hřbetu Chřibů z pískovcových hornin s krásným výhledem do okolí.

Na hrad Cimburk se můžete vydat i v zimním období

Na hrad Cimburk se můžete vydat i v zimním období

Zřícenina rozsáhlého gotického hradu nedaleko Koryčan láká romanticky založené turisty po celý rok. I v zimě je hrad otevřen každý den od 10:00 do 17:00 hodin, kdy si jej můžete projít sami bez průvodce.

10 tipů, jak si užít putování pohořím Chřiby

10 tipů, jak si užít putování pohořím Chřiby

Krásnou přírodu se studánkami, památkami a netradičními místy najdete v pohoří Chřiby po celý rok. Dominantou tohoto pohoří je tajuplný hrad Buchlov, ale příběhy je opředen i hrad Cimburk uprostřed hlubokých lesů. Vydat se můžete i na Kazatelnu – nejkrásnější skalní útvar pohoří či na rozhlednu Brdo, odkud si užijte nádherné výhledy.

Další aktuality

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Zlínský kraj | Kultura

Reprezentační sály na Arcibiskupském zámku v Kroměříži voní jarními květinami a v Letním bytě zní hudba květin

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází nová návštěvnická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kterou zde zahajují tradičně týden před Velikonocemi. Jako každé jaro i letos připravili na zámku unikátní květinovou výzdobu reprezentačních sálů. Velké sály provoní jarní květiny, letní byt arcibiskupa se nakrátko promění v hudební salonek a symbolicky se rozezní tóny stylizovaných květinových hudebních nástrojů. Zámeckou Květnici jara doprovodí výstava sochaře Jiřího Netíka a nejmenší návštěvníci jsou zváni do tvořivé dílničky.
Zlínský kraj | Kultura

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda