Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.
Hora Ostaš vytváří přirozenou dominantu krajiny s jedinečnými pískovcovými útvary, skalním bludištěm a panoramatickým výhledem do krajiny. Pro turisty je tu připravena okružní stezka vedoucí do dvou skalních měst. Trasa do Horního labyrintu je dlouhá 3,5km a vede po modré značce. Ta prochází se kolem divokých roklin a krásných skalních útvarů, například Zbrojnoš s kuklou, Mohyla smrti, Výří brána, Čertovo auto...
Turistická stezka vás dovede až ke studánce Samaritánka, nad kterou byl v roce 1856 kameníkem Celestýnem Šolcem vytesán do pískovcové stěny reliéf zobrazující ženu podávající vodu sedícímu Kristu.
Po
zelené značce se dostanete
do Dolního labyrintu, kde se ukrývá další řada pozoruhodných skalních útvarů. V části nazývané Betlém, leží ukryta
sluj Českých bratří, kde se podle legendy tajně scházeli pronásledovaní evangelíci k bohoslužbám v době násilné rekatolizace. Na stěně sluje je vytesán kalich s letopočtem 1627, podle historiků se však jedná o podvrh. Skály na Ostaši ale skutečně často sloužili jako útočiště obyvatel Police v dobách válek.
Kaple svatého Kříže u chatové osady Ostaš byla postavena na místě, kde stával dřevěný kříž připomínající povraždění obyvatel ukrytých ve skalách Slezany v roce 1421. Dalším známým místem je
Kočičí hrad.
Ostaš je velmi oblíbený i
horolezci, kteří zde najdou přes
500 výstupových cest různých obtížností. Za pěkného počasí můžete ze skal zahlédnout Policko, Stolové hory, Bystřické hory,
Králický Sněžník, Javoří hory, Kočičí skály nebo dokonce i vrcholy nad Českým rájem. Vidět jsou i
Soví hory na polské straně.
Stolová hora Ostaš je dominantou Polické kotliny s jedinečnými pískovcovými útvary a skalními útvary, nachází se v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.
Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.
V Horním labyrintu mohou turisté vidět divoké rokle a krásné skalní útvary, jako je Zbrojnoš s kuklou, Mohyla smrti, Výří brána a Čertovo auto.
U studánky Samaritánka je do pískovcové stěny vytesán reliéf zobrazující ženu podávající vodu sedícímu Kristu, který vytesal kameník Celestýn Šolc v roce 1856.
V Dolním labyrintu se nachází Betlém s tajným místem Českých bratří a slují, kde se scházeli pronásledovaní evangelíci v době rekatolizace. Na stěně sluje je vytesán kalich s letopočtem 1627.
Kaple svatého Kříže byla postavena na místě, kde stával dřevěný kříž připomínající povraždění obyvatel ukrytých ve skalách Slezany v roce 1421.
Horolezci mohou na Ostaši najít přes 500 výstupových cest různých obtížností.
Z vrcholů Ostaše mohou návštěvníci za pěkného počasí vidět okolní oblasti jako Policko, Stolové hory, Bystřické hory, Králický Sněžník, Javoří hory, Kočičí skály a dokonce vrcholy nad Českým rájem a Soví hory na polské straně.
Na Ostaši je připravena okružní stezka, která zahrnuje výstupy do Horního a Dolního labyrintu s modrou a zelenou turistickou značkou.
Ostaš má bohatou historii sloužící jako útočiště v dobách válek a jako tajné místo pro bohoslužby pronásledovaných evangelíků, což odráží vytesaný kalich na stěně sluje.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.